Fizioterápia
A fizikoterápiás kezelésekről
A fizikoterápia lényege az, hogy természetes és mesterségesen előállított fizikai energiákat használva kezelje a különféle mozgásszervi, idegrendszeri, illetve keringési panaszokat.
Kezeléseink során valamilyen konkrét energiát használunk gyógyításra, például az elektromosságot (elektroterápia), ultrahangot, mozgást (mechanoterápia) lézert (fototerápia), a víz erejét (hidroterápia), a hőmérséklet változását (termoterápia) vagy a mágnesességet.
A fizikoterápiás kezeléseket elsősorban rehabilitációs céllal, vagy a már lezajlott folyamat kiújulásának, illetve visszatérésének megakadályozására alkalmazzák. Ezen kívül alkalmazása hatásos lehet rekreációs céllal, izomerősítésre és izomrelaxációra is.
Fizioterápiás eljárások
A fizikoterápia körébe az elektro-, hidro-, termo-, foto- és mechanoterápiás (gyógytorna, ultrahang, masszázs) eljárások sorolhatók.
A fizioterápia e fentieken kívül a diéto-, balneo-, inhalációs és klímaterápiát is magába foglalja.
Modern gépekkel végzett fizikoterápiás kezeléseket az ortopédia, reumatológia, rehabilitáció és a sportorvostan számos területén alkalmazzák sikerrel.
A rendelőben a ma elérhető legmodernebb fizikoterápiás eszközökkel dolgozunk.
Elektroterápiás eszközök
BTL készülékek a piacon elérhető legkifinomultabb elektroterápiás eszközök. A készülékek az alacsony és közepes frekvenciájú hullámformáknak és ezek módosulatainak teljes tartományát képesek létrehozni, ezen kívül olyan tulajdonsággal és opcióval szerelték fel őket, amelyek visszatükrözik az elektroterápia területén a legfrissebb eredményeket
- fájdalomcsillapító hatású
- görcsoldó hatása van
- illetve elősegíti az izomlazítást
Hogy zajlik a fizioterápiás kezelés?
A rendelésen szakorvosi vizsgálatot követően, a kórelőzmény és a panaszok függvényében egyénre szabottan kerül összeállításra a fizikoterápiás kezelés a mozgásszervi elváltozások gyógyítására. E terápiás kezeléseket legtöbbször kombinálva alkalmazzuk, növelve ezzel hatékonyságukat. Egy orvosi kezelőlap kerül kiállításra, melynek alapján az asszisztens végzi a kezelést.
Milyen fizioterápiás kezelések
érhetőek el a rendelőben?
A lézerterápia elősegít a szervezet öngyógyító folyamait, csillapítja az izomgörcsöt, a gyulladást és egyúttal csökkenti a fájdalmat is, illetve fokozza a vérkeringést. A terápia hatására a tünetek enyhülnek, a kezelt terület szövetei gyorsabban regenerálódnak.
Elsősorban izületek kezelésére alkalmazzák (térd, váll, könyök, boka) akut és krónikus gyulladások, neuralgiák (idegfájdalom) esetén, illetve trigger pontok, teniszkönyök, golfkönyök, bütyök, valamint műtétek utáni sebek kezelésére.
A kezelés fájdalommentes, általában 5-10 percet vesz igénybe, ami a kezelendő felület nagyságától függ.
Lágy lézerrel kezelhető betegségek lehetnek például
- Mozgásszervi betegségek (fájdalomcsillapítás, izom-,ínhüvely-,ízület gyulladások, porckopás, reumás fájdalmak)
- Sportsérülések (izomhúzódás, zúzódások, vérömlenyek, csonttörés, izom-,ín sérülések)
- Bőr problémák (bőrgyulladás, övsömör, ekcéma, herpes, horzsolások, hámsérülések, vágás, égési, fagyási sérülések)
Kiegészítő, vagy önálló kezelésként alkalmazható színes elasztikus szalag, amely a felhelyezési technikától függően fejti ki terápiás hatását. Gyógyszermentes, alapját az adja, hogy napokig a bőrre helyezve a receptorok állandó ingerlésével a szervezet aktiváló és öngyógyító folyamatát erősíti. Kizárólag tanfolyamot elvégzett szakember teheti fel, mert a rosszul feltett tapaszok az adott probléma fokozódását is okozhatják!
Alkalmazási lehetőség:
- ízületi fájdalom és duzzanatcsökkentés
- gyengült izmok esetén
- instabilitás támasztáshoz
- sérült idegek mentén
- sérülésekre és megelőzésre
TENS kezelés alkalmával a bőrre helyezhető eszköz segítségével a test fájdalomérző receptorait ingereljük. A kezelés hatására a fájdalomérzet jelentősen csökkenhet .Terápiás előnye, hogy a fájdalomcsillapító gyógyszerek szedését részben vagy egészben megtakaríthatja.
Egyéni érzékenység szerint akár naponta többször is használható.
A fájdalomcsillapítás gyógyszermentes alternatívája, különösen krónikus mozgásszervi fájdalom (derékfájdalom, lumbágó, alagút szindróma, befagyott váll) esetén hatásos. A fájdalomcsillapítás mellett fontos élettani hatása a gyulladáscsökkentés, az izomerősítő és lazító hatás, a bőr- és izomregeneráció fokozása, valamint az értágító hatás, mely elősegíti a megfelelő vérkeringést.
A kezelés ideje 10-15 perc, amíg a páciens végig fekszik. A fizikoterápiás szakasszisztens felhelyezi a lapelektródákat, majd beállítja az optimális áramerősséget.
A gyógyászatban az ultrahang mechanikus, termikus és kémiai hatásával kel számolni. Az ultrahang a mechanikus rezgések révén mikromasszázs-hatást vált ki, termikus hatása következtében a szöveteket és határrétegeket felmelegíti (a csontot a legkevésbé, a zsírszövetet a leginkább), kémiai hatása oxidációban nyilvánul meg. Mindezek eredményeként izomlazító, fájdalomcsillapító és értágító hatását használhatjuk ki. A kezelést végezhetjük testfelszínen és víz alatt (utóbbit különösen kisméretű, egyenetlen felület kezelése, illetve kontraktúrák oldása esetén alkalmazzuk), de segítségével különböző hatóanyagokat (gyógyszereket) is bejuttathatunk a kezelni kívánt területbe (ez az ún. szonoforézis).
A kezelés legfőbb javallatát a kopásos ízületi betegségek (artrózis) képezik, e mellett izomrándulás és -fájdalom, sportsérülések, a nyáktömlők, íntapadások és ínhüvelyek elváltozásainál (vagyis az ún. lágyrész reumatizmus eseteiben), csontkinövéseknél, inak zsugorodásánál (kontrakturáknál), kifejezett izomspasmussal járó állapotokban (mint pl. a Bechterew-kór) használhatjuk eredményesen.
A kezelés rendkívül hatékony fájdalmas izomcsomók feloldására, továbbá évente egy kúrával (15 alkalom) lassíthatók az ízületi kopások is.
A kezelés ideje régiótól függően 5-10 perc, melynek során a szakasszisztens a kezelendő felületet ultrahang géllel, vagy gyógyszeres készítménnyel keni be, és körkörös mozdulatokkal kezeli az ultrahangfej segítségével.
Galván kezelések konstans, kisfrekvenciás egyenárammal történnek. Elsősorban fájdalomcsillapító hatású, az ereket tágítja, a motoros ideg ingerlékenységet fokozza. Az elektródák elhelyezkedésétől függően lehet hosszanti vagy keresztirányú. A hosszanti kezelés lehet leszálló vagy felszálló aszerint, hogy az anód és a katód hol helyezkednek el. A leszálló kezelés fájdalomcsillapító hatású, az idegek ingerlékenységét csökkenti, a felszálló kezelés inkább izgató hatású, az idegek ingerlékenységét fokozza.
Alkalmazásai:
fájdalomcsillapítás, gyógyszerbevitel, vérkeringés javítása, törés esetén csontosodás gyorsítása.
Helyi hatású kezelés, mely elsősorban porckopásos fájdalom csillapítására és gyulladás csökkentésre, valamint fokozott izomtónus csökkentésére javallott. Az iontoforézis kezelés során kis frekvenciás áram segítségével juttatjuk a gyógyszert szervezetbe, mely ionok formájában könnyen behatol a bőr rétegeibe, célirányosan a kezelendő területre. A kezelést követően a kezelt testrészen gyorsul a gyulladás okozta szöveti nedvek felszívódása, javul a vérkeringés, melynek eredményeként csökken az izomfeszülés, enyhül a fájdalom.
A kezelés ideje 10 perc, ami alatt a beteg a kezelőágyon kényelmesen fekszik. A fizikoterápiás szakasszisztens a kezelt területre felviszi a kezeléshez használandó gyógyhatású készítményt, majd felhelyezi az elektródákat. Az áram erősségét a beteg visszajelzése alapján állítja be, melyből a kezelés során a kezelt testrészen bizsergő érzést, a kezelés után pedig enyhe bőrpírt tapasztalhat a páciens.
Bernard 1950-ben fejlesztette ki a róla elnevezett Bernard-áramokat, vagy más néven diadinamikus áramokat. Azért nevezte el diadinamikusnak, mert két komponenst tartalmaz: a bázisáramot, amely 1-3 mA intenzitású galvánáram és a dózisáramot, amely a galvánáramra szuperponált különböző paraméterekkel rendelkező szinuszfélhullámokból áll. Ez a dózisáram tulajdonképpen lüktető egyenáram.
Hatásai:
kiváló fájdalomcsillapító és értágító hatás. Igen hatékony főleg neuralgiás jellegű betegségek (pl. ischialgia, lumbago, radiculitis), posttraumatikus és gyulladásos állapotok, csomós visszértágulatok, migrén, izomgörcsök és izomgyengeségek esetén.
Középfrekvenciás elektromos ingerterápia, melynél az alacsonyfrekvenciás ingeráram a középfrekvenciás áramok interferenciájakor jön létre. Ez az interferencia a 4000 Hz-es vivőfrekvenciának köszönhetően a szövetek mélyebb rétegeiben is ki tud alakulni, ezért kiválóan alkalmas mélyszöveti ingerlésre.
A kezelés ideje 10 perc, melynek során a beteg kényelmesen fekszik. A szakasszisztens a kezelőlap indikációja alapján felhelyezi a lapelektródákat a kezelendő testrészre. Az áram erősségét fokozatosan növeli, majd fokozatosan csökkenti a kezelés végéig. Mivel az interferencia áramok kevésbé ingerlik a bőr érző receptorait, így a kezelés nem okoz semmilyen kellemetlen érzést a páciens számára. A kezelés szívritmus zavar esetén ellenjavallt, ezért a betegség ismeretében minden esetben tájékoztassa kezelőorvosát, illetve a kezelést végző asszisztens.
Hatásai:
fájdalomcsillapító, gyulladás- és ödéma csökkentő, helyi keringés- és izomösszehúzódást fokozó.
Mélyebb fájdalomcsillapító hatású elektroterápiás módszer, főként a nyak és a gerinc kezelésére használják.
Izmok és idegek sérülése után alkalmazzuk utókezelésre. Az ingeráram kezeléssel a megfelelően felhelyezett elektródákkal az izmokat elektromosan ingerelni lehet akár az izom felől – az izomhasra téve az elektródákat –, sorvadt izmokat kezelünk ily módon, vagy az ideg felől beidegzési zavaroknál. Alkalmazásával a nem használt vagy nem használható (bénult) izmok további gyengülése megelőzhető, az izom erősíthető, illetve idegsérülésnél.
A kezelendő testfelületre, az izmok eredési és tapadási pontjaira elektródát helyezünk. A készülék a kezelés alatt izomösszehúzódást hoz létre. Fontos terápiás eljárás a perifériás bénulások esetén, izomsorvadás megelőzésére. A kezelés egyidejűleg fájdalomcsillapító, görcsoldó és izomlazító hatású is.A kezelés 10 percig tart, melynek során a beteg nyugalmi állapotba helyezett végtaggal fekszik. A szakasszisztens felhelyezi az elektródákat, majd fokozatosan beállítja az áram erősségét. A páciens először csipkelődést, apró szurkálódásokat érez, majd beindul az izom mozgatása is.
Milyen ellenjavallatok vannak
elektroterápiás kezelések esetén?
- heveny fertőzések
- lázas állapot
- sérült, gyulladt bőr
- menzesz
- terhesség
- szívelégtelenség, súlyos ritmuszavar
- súlyos magas vérnyomás
- trombózis
- daganatos megbetegedések
- beültetett fém-, protézis a kezelendő területen
- vesehomok, vesekő
- egyes kezelések esetén az epilepszia
Áraink
Fizioterápia árak
1 alkalom ↓
5 alkalom ↓
10 alkalom ↓
Elektroterápia
(galván, iontoforézis, szelektív ingeráram, TENS, diadynamic, interferencia)
3.000 Ft
14.000 Ft
28.000 Ft
Ultrahang vagy Safe Laser
4.000 Ft
18.000 Ft
36.000 Ft
Kombinált 1 (elektroterápia + UH) vagy
Kombinált 2 (elektroterápia + Safe Laser)
6.000 Ft
28.000 Ft
58.000 Ft
1 alkalom ↓
5 alkalom ↓
10 alkalom ↓
Kombinált 3 (UH + Safe Laser)
7.000 Ft
33.000 Ft
65.000 Ft
Kombinált 4 (elektroterápia + UH + Safe Laser)
10.000 Ft
45.000 Ft
90.000 Ft
Kinesio Tape 1 régió ragasztás
3.000 Ft
–
–
Kinesio Tape 2 régió ragasztás
5.000 Ft
–
–